0

Duac żel na trądzik – czy to działa?

Duac żel to preparat na trądzik dostępny na receptę. Składa się z dwóch podstawowych substancji czynnych: Clindamycinum – klindamycyny – antybiotyku i Benzoylis peroxidum, nadtlenku benzoilu, znanego składnika kremu dostępnego bez recepty Benzacne (w dwóch stężeniach – 5% i 10%).

Czy Duac żel jest skuteczny? Jakie ma opinie?

Jak działa Duac żel?

duac_14575_12_(big)_Duac żel to lek dostępny na receptę. Nie kupimy go tak po prostu w aptece. Swoje działanie opiera na dwóch ważnych substancjach czynnych.

Klindamycyna to antybiotyk z grupy linkozamidów, który działa silnie bakteriobójczo, czyli oddziałuje na przyczynę zmian skórnych w przebiegu trądziku. Nadtlenek benzoilu z kolei wspomaga działanie klindamycyny, działa bowiem przeciwbakteryjnie, pobudza proces odbudowy skóry oraz wyrównania jej struktury. Udowodniono, że zmniejsza liczbę zaskórników oraz skutecznie radzi sobie ze stanami zapalnymi. Czy zatem Duac żel to idealny sposób na trądzik?

Jak stosować Duac żel?

Duac żel to preparat przystosowany do stosowania zewnętrznego. Preparat nanosi się na oczyszczoną i suchą skórę. Producent zaleca nakładać cienką warstwą, każdorazowo po aplikacji umyć dłonie.

Uwaga – podczas stosowania Duac żel należy uważać na kontakt preparatu z błonami śluzowymi i delikatną skórę wokół oczu. Żel może bowiem powodować podrażnienia skóry.

Częstotliwość aplikacji Duac żel określa lekarz. Podczas stosowania preparatu należy stosować się do zaleceń specjalisty i ściśle z nim współpracować.

Jest coś jeszcze. Duac zmniejsza właściwości obronne skóry, dlatego podczas leczenia należy chronić skórę przed promieniowaniem UV, ponieważ istnieje duże ryzyko powstanie przebarwień. Niestety stosowaniu Duac żel mogą towarzyszyć również liczne skutki uboczne. Najczęściej pojawiają się:

 • rumień,
 • łuszczenie się skóry,
 • świąd,
 • pieczenie.

Uwaga również na łączenie stosowania Duac żel z innymi preparatami. Lek nie powinien być stosowany łącznie z innymi lekami posiadającymi w składzie te same substancje czynne. Należy również uważać na reakcje alergiczne – zastosowane w preparacie substancje mogą powodować uczulenia.  Duac żel nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Duac żel: opinie

W internecie jest mnóstwo opinii dotyczących preparatu Duac żel. Oto przykładowe:

„sam żel naprawdę fajnie oczyścił mi twarz. Tubka wystarczyła na kilka m-cy. Teraz miałam stresujący okres, co odbiło się negatywnie na twarzy, ale mam już receptę na kolejny Duac i z pewnością ją zrealizuję w najbliższym czasie.”

„ogólnie wszystkie maści przeciwtrądzikowe Epiduo, Duac, Differin czy inne działają w ten sam sposób czyli wypychają pryszcze na zewnątrz. Dermatolog zawsze do takiej maści przepisuje dodatkowo jakąś delikatną emulsję np. Cetaphil dlatego, ze maści i tak podrażniają nasza skore i te emulsje stosujemy rano aby nasza cera zregenerowała się po ciężkiej nocy z maścią, a co do tych maści to każda jest siebie warta, już wszystkich używałam i pomagały na chwile, fakt po jakimś czasie było mniej pryszczy ale blizny i zaczerwienienia nie znikały, wiec wyglądałam jakby mnie pszczoły użądliły na całej twarzy.”

„Ja niestety Duacu nie polubiłam… Wszystkie miejsca, na które położyłam go (naszczęście tylko punktowo) zrobiły się jakby grubsze i czerwone. Moja mama też nabawiła się po nim strasznych podrażnień. Dosłownie, wyglądała jakby ją ktoś pobił. Ale wiadomo, jak stwierdziła Emilia, cera cerze nierówna…”

Duac żel – stosować czy nie?

Opinie o Duac żel są różne. Wiele osób podkreśla, że preparat jest skuteczny, ale niestety tylko chwilowo, po jego odstawieniu problem wraca, często ze zdwojoną siłą i znowu trzeba leczyć trądzik.

Poza tym podczas aplikacji Duac żel można nabawić się wielu podrażnień i nieprzyjemnych symptomów. Dlatego niewątpliwie lek nie będzie służył każdej osobie i każdemu typowi cery.

Wydaje się, że rozsądniejszym sposobem na trądzik będzie uderzenie w przyczyny zmian na skórze. Tylko usunięcie ich pomoże raz na zawsze rozprawić się z niedoskonałościami.

Jak przeciwdziałać trądzikowi? Co będzie lepsze od żelu Duac? Przeczytaj tutaj, recenzję produktu, który w tym zakresie okazuje się najskuteczniejszy i jest polecany za najwyższą efektywność.

Duac żel

39,99 złotych
Duac żel
5.5

Skuteczność

70/10

  Dostępność

  60/10

   Bezpieczeństwo

   30/10

    Opinie

    60/10

     Pros

     • - Skuteczny
     • - Dostępny w aptekach
     • - Wydajny
     • - Dostępny w różnych pojemnościach

     Cons

     • - Na receptę
     • - Często podrażnia
     • - Nie rozwiązuje problemu z trądzikiem
     • - Trądzik powraca

     Dorota

     Dodaj komentarz

     Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *